Publikováno Napsat komentář

Jak vyrobit s dětmi vlastní mýdlo [POSTUP]

Pokud hledáte zajímavý a kreativní způsob, jak strávit čas s dětmi, měli byste vyzkoušet výrobu domácího mýdla. Výroba těchto mýdel není vůbec složitá, zvládnou ji děti téměř jakéhokoliv věku, a ještě se při tom něco naučí. My vám představíme dva způsoby, jak snadno dosáhnout pestrobarevných a voňavých mýdel.

Výroba mýdla vzbuzuje určitou obavu a evokuje nutnost použití chemických přípravků. My se však bez nich zcela obejdeme, a i přesto vytvoříme krásná, voňavá, a hlavně také účinná mýdla. Budeme však potřebovat určité potřeby, které si musíme dopředu pořídit.

1. způsob – použití mýdlové hmoty

Pro první způsob budeme potřebovat hlavně mýdlovou hmotu, bez které se při tvorbě neobejdeme, barvivo, vůni a formičky jakýchkoliv tvarů. Formičky je nejlépe použit silikonové, jelikož z nich pak mýdlo snadněji v celku dostaneme. Všechny tyto nástroje můžete pořídit na internetu zvlášť anebo využít již připravené sady, která vám výrobu usnadní.

Potřeby k výrobě

  • Mýdlová hmota
  • Barvivo
  • Vůně
  • Formičky

Pokud se rozhodnete kupovat všechno jednotlivě, musíte si promyslet množství jednotlivých ingrediencí. Mýdlové hmoty není často nikdy dost, jelikož je trvanlivá a většinou neskončí u jednoho odpoledního tvoření, zbyde nám aspoň do zásoby. Co se týče barviva a vůně, tam je třeba být při dávkování opatrnější. Barvy totiž stačí opravdu minimální množství a hmota dostane požadovaný kolorit. Stejně tak je to s vůní, kdy je více vůně spíše na škodu.

Nyní tedy máme všechny potřeby pořízeny, děti jsou připravené na značkách a můžeme se pustit do tvorby. Nejdříve je potřeba zahřát mýdlovou hmotu, aby se nám hezky roztopila. Nejlepší variantou je vodní lázeň, díky které máme nad stavem hmoty neustálý přehled. Důležité je nenechat hmotu začít vařit, poškodí se a těžko z ní pak něco vytvoříme. Čili je potřeba teplotu a konzistenci neustále hlídat. 

Vyrobené mýdlo
I bylinky můžeme zapojit do tvorby mýdla

Fantazii se meze nekladou

Zatímco vy zahříváte mýdlovou hmotu, děti mohou vybírat jakou barvu a vůni do mýdla přidáte. Často se jedná o roztodivné výběry, je proto potřeba lehce poradit, které kombinace se k sobě hodí. Na výběr nám ještě zbývá tvar, který si zase děti samy zvolí, k dispozici jsou formičky všemožných tvarů, proto se fantazii meze nekladou.

Ve chvíli, kdy se zdá, že má hmota ideální konzistenci, přidáme opatrně barvivo. Hmotu a barvu smícháme a mícháme do té doby, dokud nebudeme s výsledkem spokojeni. Samozřejmě můžeme dle potřeby v průběhu míchání dobarvovat. Čas vůně přichází až těsně před odléváním do forem, aby se nestihla odpařit.

Výsledek děti nadchne

Nyní máme tedy vše smícháno dohromady, formičky jsou připraveny a my do nich opatrně můžeme hmotu nalít. Kdybychom si chtěli mýdlo ještě ozvláštnit, můžeme do formičky vsypat různé ozdoby nebo plátky ovoce, které mýdlo učiní zcela originálním.

Pak již zbývá jen nechat mýdlo ve formičce uschnout a následně vyklopit. I když se dá použít téměř ihned, je lepší mýdlo nechat alespoň dva týdny odstát,aby bylo pevnější a vydrželo tak déle. Malá rada na závěr, formičky od mýdla nedávejte do myčky, neboť hodně pění.

Dárek v podobě vyrobeného mýdla
Vyrobené mýdlo je vhodné i jako dárek

2. způsob – nastrouhání mýdla

U druhého způsobu je jeden podstatný rozdíl, nebudete totiž potřebovat přímo mýdlovou hmotu, budou vám stačit klasická mýdla, kterými můžete hmotu nahradit. Do připravené vodní lázně mýdlo nastrouhejte nebo nakrájejte na malé kousky a zahřívejte do doby, než se hmota spojí. 

V této chvíli je již postup stejný. Nejdříve použijeme barvivo, zamícháme a dosáhneme požadovaného zbarvení. Následně po kapkách přidáme vůni a po pořádném promíchání odlejeme hmotu do formiček. Opět necháme nějaký čas odstát a můžeme se těšit na výsledné vlastnoručně připravené mýdlo.

Mýdlo jako pomocník nebo dárek

Pokud vám děti dělaly starosti, že si nechtěly pořádně čistit ruce, tato vlastní mýdla povýší obyčejné mytí rukou na zábavu a už se nikdy nebudete muset bát, že by usedly k obědu se špinavými rukami. Mýdla se ale dají použít také jako dárek a jak se říká, vlastnoruční dárky jsou ty nejlepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *