Mezi nejoblíbenější hračky pro děti se bezesporu řadí plyšové hračky. Ty doprovází dítě od úplně první postýlky, přes první krůčky, často až do puberty a někdy i dále. Jak se ale o oblíbenou plyšovou hračku správně postarat? V následujících řádcích si představíme zaručené metody, jak plyšáky zbavit špíny, zápachu nebo roztočů.
Než začneme se samotným čištěním, musíme si říct pár základních informací.Jelikož typů plyšových hraček je spousta, nelze se pro všechny řídit stejnými pravidly čištění. Protoje třeba si prohlédnout štítek, kterým plyšová hračka disponuje, kde jsou vyobrazeny zásady pro čištění daného plyšáka.
Obsah článku
3 způsoby čištění
- Praní v pračce
- Ruční mytí
- Noc na mrazu
Dalším faktorem pro to, jaký způsob čištění zvolit, je míra zašpinění nebo důvod samotného čištění. I když se hračka na první pohled nemusí zdát špinavá, věřte, že děti z plyšáka vyžužlou kompletně všechno. Proto je potřeba mít hračku naprosto čistou. Dalším důvodem mohou být všudypřítomní roztoči, kvůli kterým dítě trpí neutichajícím kašlem.
1. způsob čištění – Pračka
Vyprání plyšových hraček v pračce je tou nejjednodušší variantou, jak plyšáků zbavit nečistot. Pokud štítek neříká jinak, pračka by plyšové hračce neměla nijak ublížit. Některé plyšové hračky obsahují odnímatelné součásti, které by se mohly v pračce poškodit, proto pečlivě hračku před praním oberte, aby ani plyšový medvídek nepřišel o knoflík nebo blůzku.
Pokud jsme hračku i jejího majitele, který se určitě své oblíbené hračky nebude chtít vzdát, připravili na praní, můžeme se do samotného aktu pustit. Stupeň praní nastavte na 30 nebo 40 stupňů, to pro vyčištění plyšáků bohatě stačí. Prací přípravky jsou již dnes uzpůsobeny dětem, proto se v obchodě poohlédněte po některém, který neobsahuje zbytečné chemikálie, které by pak vaše dítě mohlo žužlat.
“Hlavní zásadou čištění plyšových hraček je nepoužívat horkou vodu, mohla by poškodit lepidlo ve spojích”
Samotným praním jsme však neskončili. Ještě je potřeba plyšové hračky pořádně vysušit. Sušička poslouží tomuto účelu nejlépe, nicméně i bez sušičky si lze poradit. Přebytečnou vodu z plyšáka vyždímejte ručníkem, a pak již nechte pracovat sluneční paprsky nebo v zimě topení.
2. způsob čištění – Ruční mytí
Některé plyšové hračky se díky svým vlastnostem do pračky nehodí, neboť by se mohly nenávratně poškodit. Takové hračky třeba obsahují hrací skříňky, jsou vyplněny malými pěnovými kuličkami nebo obsahují jemné částí náchylné k poškození. Pro takové hračky proto musíme zvolit šetrnější čištění a jak se říká, trochu si ušpinit ruce.
Hlavní zásadou takového čištění plyšových hraček je nepoužívat horkou vodu. Ta by totiž mohla poškodit lepidlo použité v některých spojích hračky. Čili vždy čistíme pouze vlažnou vodou. Do ní nejprve plyšovou hračku namočíme, stejně tak i houbičku, kterou budeme hračku čistit.
Po vytažení z vody naneseme na špinavé místo čistící prostředek, který necháme chvíli působit. Poté přichází na řadu houbička, kterou dané místo pěkně vyčistíme. Takovým způsobem můžeme klidně vyčistit celého plyšáka, protože jak jsme si řekli na začátku, ne každá špína jde hned vidět. Po důkladném vyčištění necháme hračku usušit na sluníčku nebo topení.
3. způsob čištění – Mrazák
Zatímco první dva způsoby čištění mířily spíše na viditelnou špínu, ten třetí si dokáže poradit s nepříjemnými roztoči, kteří často můžou za kašel vašeho dítěte. Roztoči jsou pro lidské oko nepostřehnutelní malí živočichové, kteří žijí všude tam, kde je prach. A ten je téměř všude, i v našich plyšových hračkách.
Pro roztoče je ideální prostředí vlhko a teplo. Pokud jim však to teplo vezmete, nedokážou přežít. Právě proto se plyšové hračky zbavují roztočů velice lehce, a to díky mrazáku. Není nic jednoduššího, než umístit plyšové hračky přes noc do mrazáku a ráno je vytáhnout kompletně bez roztočů.
Před vložením hraček do mrazáku je dejte nejlépe do sáčku, aby nepřišly do kontaktu s potravinami v mrazáku uloženými . V zimě můžete z kapacitních důvodů použít také balkon, kam se vleze plyšových zvířátek přece jenom více.
Pravidelné čištění prodlužuje plyšovým hračkám život
Čistit plyšové hračky byste měli pravidelně, neboť jak špína, tak i roztoči se stále vracejí. Nicméně teď už víte jak na to, a proto se nemusíte čištění obávat. I díky pravidelnému čištění pak plyšové hračky vypadají déle jako nové a vaše dítko může se svou oblíbenou plyšovou hračkou prožít spokojeně celé dětství.