Publikováno Napsat komentář

Jak skládat puzzle [SPRÁVNĚ]

Při rozhodnutí pořídit si a postavit puzzle málokdy přemýšlíme, jak těžké bude onu skládačku složit. Často nás spíše přesvědčí motiv puzzle než jeho předpokládaná délka složení. A proto si pak často u skládání zanadáváme, co jsme si to připravili za nehezký úkol. My se vám s tímto úkolem nyní pokusíme pomoct, abyste se u skládání puzzle spíše odreagovali, než stresovali z nekonečného skládání.

Na velikosti záleží

Začneme na úplném začátku, který začíná samotným výběrem puzzle. Ať už v kamenných obchodech nebo na internetumáme na výběr z nepřeberného množství skládaček všemožných velikostí. A právě velikost je první atribut, který si musíme rozmyslet. Pokud nechceme strávit skládáním puzzle více než jedno odpoledne, měli bychom se vyhnout puzzlím se čtyřciferným počtem dílků. 

My však máme spoustu volného času, který chceme využít k relaxování a skládání, vybereme si proto puzzle s dvěma tisíci dílky. Tímto rozhodnutím jsme si zajistili několik hodin zábavy. Aby nás skládání více bavilo, je potřeba si vybrat motiv puzzle, který je nám nějakým způsobem blízký nebo zajímavý a budeme se tak po celou dobu skládání pořádně těšit na výsledný výtvor.

Výběr motivu

Výběr motivu už je čistě subjektivní věc, ale k dispozici je opravdu spoustu obrázků, takže si vybere každý. Zároveň s výběrem motivu už ale musíme přemýšlet, jak obtížné skládání bude. Je zřejmé, že pokud si vybereme motiv oblohy, bude skládání náročnější, než když si zvolíme puzzle s motivem města. Je tedy na vás, jak moc se u skládání chcete zapotit.

Výběr místa

Puzzle mám tedy vybráno a můžeme se těšit na jeho rozbalení. Ještě před tím však musíme vyřešit další podstatnou věc, kterou je výběr vhodného skládacího místa. Abychom věděli, jak velké místo si vyhradit, je na krabici uveden vždy rozměr výsledného obrazce.

Dále musíme už dopředu počítat s tím, že nám skládání nezabere jeden večer, ale často spíše více dní. Proto je třeba si vybrat na skládání méně frekventované místo, kde nám puzzle nebude překážet a zároveň musíme vzít v potaz světelné podmínky, aby se nám neunavovaly oči při šeru, ale zase nesmí být světlo moc ostré, aby se nám od skládačky příliš neodráželo.

Skládání odstartováno

A nyní teprve přichází na řadu ona magická chvíle, kdy puzzle rozbalíme a všechny puzzlíky vysypeme na jednu hromadu. Už v této chvíli nás pohlcují emoce. Z jedné strany radost na budoucí hezké chvíle, z druhé strany stres, kdy si nadáváte, co jste to na sebe upekli. Ať už je váš případ emocí jakýkoliv, musíte se dát do práce, proto jste si přece puzzle pořizovali.

Existuje mnoho postupných metod,jak puzzle skládat. My vám představíme jednotlivé kroky, které se nám zdají nejefektivnější a postupně vás dovedou do úspěšného konce. Dbáme přitom nejen na rychlost složení, ale také na zachování zábavy při stavbě.

Nyní jsme tedy v situaci, kdy před námi leží kupa dílků a jsme plní odhodlání do skládání. Samozřejmě by šlo z kupy brát dílek po dílku a podle předlohy je umisťovat na domnělé pozice, tímto způsobem bychom ale mohli puzzle stavět klidně půl roku. To my na to půjdeme chytřejia budeme si jednotlivé dílky třídit. 

Skládání puzzle probíhá
Průběh skládání puzzle

Třídění je základ

Při prvním roztřízení dílků dochází k oddělení vnitřních a okrajových částí. Okraje jsou totiž to, čím samotné stavění začneme. Výhrou je vždy najít v kupce okrajových částí roh, který nám pomůže se odpíchnout a dodat našemu puzzle potřebný tvar. Stavění okraje je ideální na rozehřátí, neboť nyní přijdou na řadu už jenom těžší časy.

Zbyla nám stále velká hromada dílků, ve které se však nachází už jen vnitřní části. I ty si musíme dále rozdělit, abychom nestavěli úplně na náhodu. Z předlohy víme, jak bude výsledný obrazec a jeho jednotlivé části vypadat. My si tedy dílky pokud možno rozdělíme podle různých částí tak, abychom si skládání usnadnili. Ne vždy se nám však podaří části odlišit dokonale, jelikož na dvou místech mohou být použity stejné barvy. To nám však zatím nevadí, tomuto problému se budeme věnovat až v pozdější fázi skládání.

Nyní bychom tedy měli být schopni v pohodovém tempu poskládat jednotlivé výrazné části naší skládačky. U této fáze skládání si užijete nejvíce zábavy, neboť dosáhnete největšího pokroku a váš obrazec dostane reálné obrysy. Pokud jste se zbavili všech snadno rozpoznatelných dílků, přijdou na řadu ty, které šly těžko někam přiřadit nebo ty, které nám spojují jednotlivé motivy.

Poslední chybějící dílek v puzzle
Poslední dílek a je hotovo

Peklo na závěr

Už se tedy blížíme do finále, ve kterém nám sice zbývá málo dílků, za to je obtížnější je umístit na správné místo. Často je mnoho dílků téměř totožných a je tak potřeba se soustředit mnohem více než doposud. V této chvíli už přichází na řadu také štěstí, které vám pomůže trefit dílek na vhodné místo. Na štěstí se však nelze spoléhat, a proto i zde je ještě jedna poslední varianta, jak závěr rychleji zvládnout.

Dílků nám stále zbývá celkem dost a jsou různých tvarů. A právě toho my využijeme a zbývající dílky si roztřídíme právě podle tvaru, aby se nám zúžily možnosti na jednotlivé pozice. Pak již nezbývá než dílek po dílku zkoušet a doufat.

Hotovo!

Nesmíte si však tímto obtížným závěrem nechat pokazit celý zážitek ze skládání, byla by to škoda a hlavně, po těžkém boji je vítězství o to sladší. Věříme, že jste i vy úspěšně dosáhli finálního obrázku a už přemýšlíte, jaké další puzzle si poskládáte. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *